Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Krzynowłoga Mała
v 3.25
GMINA KRZYNOWŁOGA MAŁA
O Gminie 
Statut Gminy 
Urząd Gminy 
Kierownictwo 
Referaty i Samodzielne Stanowiska Pracy 
Regulamin organizacyjny 
Przetargi 
Komunikaty i ogłoszenia 
Nabór pracowników 
Informacja publiczna 
Poradnik interesanta 
   USC 1-6 
   USC 7-13 
   USC 14-18 
   USC 19-24 
   Ref. Finansów i Budżetu 
   Podatki 
   Gospodarka gruntami 
   Gosp. kom i ochrona środ. 
   Ref. ds. woj. oc i melioracji 
Wójt Gminy 
Zarządzenia Wójta 
Rada Gminy 
Skład Rady Gminy 
Regulamin Rady Gminy 
Plan pracy Rady Gminy 
Komisje 
Sesje Rady Gminy 
Uchwały Rady Gminy 
Finanse Gminy 
Budżet Gminy  
Informacje o środowisku  
Jednostki organizacyjne 
Placówki oświatowe 
Gminna Biblioteka Publiczna w Krzynowłodze Małej 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej 
Jednostki pomocnicze 
Sołectwa 
Oświadczenia  majątkowe 
Oświadczenia pracowników UG 
Oświadczenia kierowników jednostek organizacyjnych 
Oświadczenia Radnych 
Wybory 
  wyszukiwarka
  statystyka
  redakcja Biuletynu
  pomoc
liczba odwiedzin
ref. ds. woj. oc i melioracji: 128
strona główna: 25446
    strona główna / poradnik interesanta / ref. ds. woj. oc i melioracji 
   Ref. ds. woj. oc i melioracji
 
  
Jednostka odpowiedzialna
Referent ds. wojskowych, obrony cywilnej i melioracji
Sylwester Gadomski
Karty Usług
Powrót: do góry do wykazu usług

Karta Usług nr 1
Odroczenie terminu odbycia zasadniczej służby wojskowej

Wymagane dokumenty

Pisemny, uzasadniony i udokumentowany wniosek złożony przez poborowego. Poborowy składa wniosek do Wójta podczas stawienia się do poboru po raz pierwszy. Poborowy, który stawał już do poboru oraz mężczyzna który z jakichkolwiek powodów nie stawił się do poboru do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył dwadzieścia cztery lata życia, może składać wniosek do Wójta w każdym czasie.

Wniosek powinien zawierać następujące dane

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia poborowego,
  • adres zamieszkania poborowego,
  • numer PESEL poborowego,
  • wyszczególnienie osób, do których zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki, w tym imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa, datę urodzenia oraz adres zamieszkania,
  • uzasadnienie zawierające powód ubiegania się o uznanie poborowego za sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny.
Załączniki:
  • oświadczenie woli osoby, która ukończyła siedemdziesiąty piąty rok życia, wymagającej bezpośredniej opieki poborowego o konieczności sprawowania tej opieki, jeżeli osoba ta posiada pełną zdolność do czynności prawnych (oryginał),
  • oświadczenie poborowego zawierające wyszczególnienie członków rodziny osoby, wobec której zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki przez poborowego, bliższych lub równych stopniem pokrewieństwa wobec tej osoby, w tym imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa w stosunku do osoby wymagającej opieki, datę urodzenia i adres zamieszkania (oryginał).
Jeżeli zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji do podania należy załączyć:
  • ostateczne orzeczenie o uznaniu osoby wymagającej opieki za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji (oryginał lub kopia poświadczona urzędowo za zgodność z oryginałem),
  • oświadczenie poborowego zawierające wyszczególnienie członków rodziny osoby, wobec której zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki przez poborowego, bliższych lub równych stopniem pokrewieństwa wobec tej osoby, w tym imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa w stosunku do osoby wymagającej opieki, datę urodzenia i adres zamieszkania (oryginał),
  • oświadczenie woli osoby wymagającej bezpośredniej opieki o konieczności sprawowania tej opieki, jeżeli osoba ta posiada pełną zdolność do czynności prawnych (oryginał).
W przypadku gdy wniosek składany jest przez pełnoletniego członka rodziny poborowego, wymagającego sprawowania bezpośredniej opieki do wniosku należy załączyć pisemną zgodę poborowego na uznanie go za sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny (oryginał).

Miejsce złożenie dokumentów

Punkt informacyjny lub stanowisko pracy jednostki odpowiedzialnej – od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu lub pocztą na adres Urzędu.

Opłaty

Od poświadczenia kopii dokumentu za zgodność z oryginałem – 5zł od każdej strony.
Od poświadczenia własnoręczności podpisu na oświadczeniu – 9zł za każdy podpis. Złożenie podania wraz z załącznikami – nie podlega opłacie skarbowej.

Termin i sposób załatwienia sprawy

Od chwili otrzymania zawiadomienia o stawieniu się przed Rejonową Komisję Poborową poborowy (rocznik podstawowy - osoby mające 18 lat) składa pisemny wniosek oraz wymagane dokumenty do Wójta Gminy. Podanie złożone przez poborowego rozpatrywane jest przez Rejonową Komisję Poborową. Decyzję Wójta doręcza się poborowemu i Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień na piśmie wraz z uzasadnieniem. Decyzja Wójta Gminy wydana dla poborowego (rocznik starszy) odsyłana jest do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) w Ostrołęce. Poborowy (rocznika starszego) wzywany jest do WKU i informowany o sposobie załatwienia sprawy.

Jednostka odpowiedzialna

Referent do Spraw Wojskowych, Obrony Cywilnej i Melioracji – Pan Sylwester Gadomski pokój nr 1 (parter), tel. 75 – 127 – 20 wew. 33

Tryb odwoławczy

Od decyzji Wójta Gminy przysługuje odwołanie poborowemu oraz Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Uwagi

Wniosek do Wójta nie musi być bezpośrednio złożony przez poborowego. Wniosek może również zostać złożony przez pełnoletniego członka rodziny poborowego, wymagającego sprawowania bezpośredniej opieki. Odroczenia ze względu na opiekę nad członkiem rodziny udziela się nie więcej niż trzy razy, każdorazowo na czas określony we wniosku, nie dłuższy jednak niż dwanaście miesięcy. Poborowy korzystający z odroczenia zasadniczej służby wojskowej jest obowiązany stawić się przed wojskowym komendantem uzupełnień niezwłocznie po upływie okresu odroczenia. Wójt może wezwać wnioskodawcę do dołączenia do wniosku, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, innych dokumentów niż wymienione w punkcie „Załączniki”, jeżeli w toku postępowania w sprawie o uznanie poborowego za sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny zaistnieją rozbieżności między stanem przedstawionym przez wnioskodawcę w uzasadnieniu a informacjami, które posiada organ. W przypadku nieusunięcia przez wnioskodawcę braków w powyższym terminie, pozostawia sprawę bez rozpoznania.

Podstawy prawne

Art. 34, art. 39 ust. 1 pkt 3, art. 39 ust. 3, art. 39a, art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2006 roku w sprawie orzekania konieczności sprawowania przez poborowego bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (Dz.U. Nr 17 poz. 129).


Powrót: do góry do wykazu usług

Karta Usług nr 2
Uznanie poborowego (żołnierza) za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny


Wymagane dokumenty

  • Pisemny, uzasadniony i udokumentowany wniosek. (wniosek w pdf)

  • We wniosku, zamieszcza się:
    • imię i nazwisko poborowego (żołnierza)
    • datę urodzenia poborowego (żołnierza),
    • adres zamieszkania poborowego (żołnierza),
    • numer PESEL poborowego (żołnierza),
    • uzasadnienie zawierające powód ubiegania się o uznanie za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny
  • Do wniosku, dołącza się, odpowiednio do okoliczności sprawy:
    • zaświadczenie o dochodach członków rodziny (zaświadczenie zakładu pracy) lub zaświadczenie o uczęszczaniu do szkół, a w przypadku bezrobotnych – zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu i wysokości pobierania przez członków rodziny zasiłku
    • dowód osobisty (ksero – potwierdzone za zgodność z oryginałem)
    • odpis skróconego aktu małżeństwa
    • odpis skróconego aktu urodzenia (dziecka)
    • karta powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej (ksero – potwierdzone za zgodność z oryginałem)
    • zaświadczenie z jednostki wojskowej o rozpoczęciu odbywania zasadniczej służby wojskowej.

Miejsce złożenie dokumentów

Punkt informacyjny lub stanowisko pracy jednostki odpowiedzialnej – od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu lub pocztą na adres Urzędu.

Opłaty

Nie pobiera się.

Termin i sposób załatwienia sprawy

Do 14 dni od daty otrzymania podania.

Jednostka odpowiedzialna

Referent do Spraw Wojskowych, Obrony Cywilnej i Melioracji – Pan Sylwester Gadomski pokój nr 1 (parter), tel. 75 – 127 – 20 wew. 33

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie za pośrednictwem Wójta Gminy Krzynowłoga Mała w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Warunki uznania

Członkami rodziny żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową, pozostającymi na jego wyłącznym utrzymaniu, są jego żona, dzieci, rodzice oraz osoby względem, których żołnierza obciąża obowiązek alimentacyjny, o ile, nie uzyskują oni dochodu lub uzyskiwany przez nich dochód z jakiegokolwiek tytułu jest niższy od minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w grudniu roku poprzedniego, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za prace.

Informacje dodatkowe

  • Wójt Gminy Krzynowłoga Mała uznaje poborowego, któremu doręczono kartę powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz żołnierza odbywającego tą służbę, z wyjątkiem żołnierza pełniącego ją nadterminowo – na ich wniosek lub uprawnionego członka rodziny – za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.
  • Decyzję Wójta Gminy Krzynowłoga Mała doręcza się osobie, która wniosła podanie wraz z uzasadnieniem.
  • Żołnierzom zasadniczej służby wojskowej posiadającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie odbywania służby przysługuje zasiłek w kwocie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników określonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie Kodeksu Pracy. Zasiłek nie przysługuje, jeżeli członkowie rodziny żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową pozostający na jego wyłącznym utrzymaniu (żona, dzieci, rodzice oraz osoby względem, których żołnierza obciąża obowiązek alimentacyjny) uzyskują łącznie dochód równy kwocie najniższego wynagrodzenia lub wyższy. Decyzję o przyznaniu żołnierzowi zasiłku wydaje dowódca jednostki na podstawie udokumentowanego wniosku tego żołnierza.
  • Żołnierzom uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny zawiesza się spłatę niektórych pożyczek i kredytów (na ich odrębny wniosek skierowany do instytucji, która udzieliła pożyczki lub kredytu).
  • Przyjmowane są podania od żołnierzy mających w Gminie Krzynowłoga Mała miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego dłużej niż 2 miesiące.

Podstawy prawne

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zmianami)

 

Redaktor: Krzysztof Rzeszot redaktor od01.01.2009

  ostatnia modyfikacja: 12 Maj 2008 - 13:23
  COPYRIGHT @ ASI Sp. z o.o. 2003 strona główna